środa, 7 września 2011

O CZYM JEST TABU W SZTUCE DLA DZIECI?

Tabu w literaturze dla dzieci jest gorącym tematem w wielu krajach europejskich. Poza tym, że zarówno Andersen jak i potem Astrid Lindgren pisali o śmierci i chorobie, dopiero na początku XXI w. trudne tematy wchodzą do książek dla dzieci na poważnie: sex, przemoc w rodzinie, rozwód. Jednak nie wszędzie jest to tendencja równie oczywista. W Polsce, nawet jeśli książki  z takimi tematami ukazują się coraz częściej, nie zawsze zdobywają one uznanie i zrozumienie wśród rodziców, nauczycieli, bibliotekarzy i pedagogów.

Celem projektu Tabu w sztuce dla dzieci jest między innymi rozpoczęcie dyskusji lub włączenie się do już istniejącej, oraz poszerzenie wiedzy wśród rodziców i pedagogów na temat sposobów wykorzystywania książek z trudnymi tematami w pracy z dziećmi. 
Projekt składa się z wystawy książek (i ilustracji książkowych) z Austrii, Danii, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Szwajcarii, Portugalii, Bułgarii i z Polski oraz serii wykładów i warsztatów zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, przygotowanych przez autorów, ilustratorów i ekspertów w dziedzinach związanych z wychowaniem. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz